0.00 €

OSTUKORV

KOKKU 0.00

Ajurveeda kehatüübid

Kui vaatame tähelepanelikumalt inimesi, kes meid ümbritsevad, siis võime märgata, et me kõik oleme erinevad. Me erineme üksteisest paljude omaduste poolest, nii füüsiliste kui psüühiliste. Ajurveedas teatakse, et igal inimesel on sündides olemas individuaalne kehatüüp ehk prakriti. Enda kehatüübi teadmine ja tundmine annab olulise võimaluse iseenda tundmaõppimiseks ja oma tervise säilitamiseks.

Kõik ajurveeda kehatüübid baseeruvad teadmisel kolme dosha printsiibist. Need on Vata, Pitta ja Kapha. Kuigi on ainult kolm doshat, moodustub neist kümme erinevat kombinatsiooni. Igas inimeses on esindatud kõik kolm doshat, kuid tavaliselt domineerib nendest rohkem üks või kaks, andes meie iseloomule just sellele doshale iseloomulikke omadusi.


Ajurveeda kehatüübid

Vata dosha

Vata sisaldab endas eetri ja õhu elementide omadusi ja vastutab kõigi liikumiste ja närviimpulsside eest. Inimesed, kellel domineerib vata, on entusiastlikud, loomingulised, aktiivsed, liikuvad, kiire mõistusega ja avatud uutele kogemustele.

Vata inimesed on tavaliselt pikka või lühikest kasvu, saledad. Neil õrn, kuivusele kalduv nahk, õhukesed juuksed, väikesed silmad ning hambad võivad olla ebakorrapärased.

Neid viib tasakaalust välja liigne kiirustamine ja ebakorrapärane elurütm, tekitades ärevust, närvilisust, unehäireid. Neid tasakaalustab korrapärane eluviis ja piisav puhkus, rahu ja vaikus. Samuti on väga kasulik lõõgastav õlimassaaž sooja õliga (õlimassaažid, kus kasutatakse näiteks õli Mahanarayana thailam või Dhanwantharam thailam).


Pitta dosha

Pitta sisaldab endas tule ja veeelemendi omadusi ja reguleerib kõiki ainevahetusprotsesse, kehatemperatuuri ja hormonaalset tasakaalu. Pitta inimesed on oma olemuselt hästi struktureeritud, hea keskendumisvõimega, haldavad oma ettevõtmisi, on praktilise loomuga. Neile meeldib oma oskusi panna proovile ja võistelda. Nende juures märkab tihti selgust ja sära ning teravat mõistust.

Nad on keskmist kasvu, lihaselised ja neid saadab soov tegutseda. Nahk on särav ja tundlik, juuksed võivad olla punakad või blondid. Silmad keskmise suurusega kuid pilk on läbilõikav.

Pitta inimesed ei talu hästi nälja tunnet, see võib tekitada neis ärritumist.

Pärast pikemat konsentreeritud tegevust võib neil olla keeruline lõõgastuda ja võib esineda unehäireid. Pitta tasakaalutuse korral võib kehas esineda erinevaid põletikulisi protsesse, gastriiti, aknet, nahaärritusi.

Neile on oluline vältida äärmusi, jälgida mõõdukust. Lõõgastumiseks sobib sörkjooks, tantsimine, rattasõit, meditatsioon.


Kapha dosha

Kapha sisaldab endas maa ja vee elmenti ja vastutab kehas kogu struktuuri ja õige hulga kehavedelike eest. Tema kontrolli all on kõik keha niisked koed.

Kapha inimeste üheks põhiliseks omaduseks võib pidada pingevabadust. Reeglina on nad kannatlikud ja mõistvad ja suudavad samaaegselt rahulikult tegeleda mitme probleemiga. Neil on hea mälu ja mäletavad ka väiksemaid detaile. Kaphat iseloomustab tugev kehaehitus, suured ilusad silmad, pehme, kuid tihti rasune nahk, paksud juuksed ja kalduvus tüsenemisele.

Tasakaalust väljas olles muutuvad nad tavaliselt loiuks, laisaks, tõrksaks ja depressiivsusele kalduvateks.

Neile on oluline vältida inertsust, liigset kiindumist ja vähest füüsilist tegevust. Oluline on hoida ennast pidevas arengus.