0.00 €

OSTUKORV

KOKKU 0.00

Ajurveeda soovitab

Ajurveedas on läbi aegade kasutatud enda kehatüübile vastavat toitumist vahendina keha ja vaimu tervise säilitamisel. Sadu aastaid enne seda, kui Hippokrates ütles: "Sinu toit olgu sulle ravimiks," olid ajurveedas teadmised, kuidas seda praktikas keha tervenemiseks kasutada. Toidu valik, igapäevane söögikordade aeg ja teadlikus söögikordade ajal – see kas suurendab ojast (elujõudu) või tekitab hoopis amat (toksilisust) kehas. Mõned järgnevad soovitused annavad võimaluse kasutada neid tarkusi oma tervise heaks, soodustades läbi toitumise tekkivat elujõudu (ojast).

1.Valige toitu vastavalt oma kehatüübile

Ajurveedas on igal inimesel oma ainulaadne kehatüüp (prakriti). Prakriti annab meile informatsiooni selle kohta, millist toitu me peaksime sööma. Vata dosha (õhk ja eeter) on oma olemuselt külm, kuiv, kerge ja kare. Nendele omadustele vastupidiste toitude söömine annab neile tasakaalu. Soovitav on kasutada toite, mis on soojad (nii temperatuuri kui ka vürtside poolest), niisutavad (näiteks supid ja hautised), sisaldavad tervislikke rasvu (nagu oliiviõli, ghee, koor ja avokaado). Pitta dosha (tuli ja vesi) kaldub kuuma, õliste, kergete ja teravate omaduste poole. Sellepärast sobib pittale jahe või soe, aga mitte kuum toit. Suviti peaks kindlasti jahutavaid toite eelistama. Tuleks hoolitseda selle eest, et toidus oleks kibedat ja kootavat maitset, mida annavad salatid ja kaunviljad. Kapha dosha (maa ja vesi) väljendub raske, jaheda, õliste ja siledate omadustena. Eelistada tuleks kõike kerget, vürtsist - soodustab seedimist ja soojendab ning mõru ja kootava maitsega toitu, näiteks aedviljad ja salatid.

2. Ärge tarvitage toidukordade vahele suupisteid

Ajurveeda järgi domineerib esimesel tunnil pärast söömist seedimises Kapha. Kõhus on täis tunne, võib olla raske ja ka rahulik. Kaks kuni neli tundi pärast söögikorda reguleerib seedimist Pitta. Selle perioodi jooksul sisemine soojus tõuseb, toit omandub ja toidab imendudes keha kudesid. Neli kuni viis tundi pärast söögikorda tõuseb Vata. Tekkib kergus ja ruum ning tekkib uuesti isu. Sellise seedetsükli katkestamine nn. näksimisega tekitab ebatervet seedimist. Aja jooksul põhjustab see ama ehk toksiinide kuhjumist, mis võib ilmneda erinevate kergete või mõõdukate sümptomitena. Sel põhjusel soovitatakse ajurveedas iga päev kahte või kolme söögikorda, ilma vahepealsete suupisteteta, et säilitada hea seedimine.

3. Söö seni, kuni tunned rahulolu, mitte liiga täis kõhtu

Kui kujutada ette, et teie kõhul on gaasinäidik, millel on skaala ühest kümneni, siis number üks on täielikult tühi ja kümme liigselt täis kõht. Sa tahad tavaliselt süüa, kui skaala näidik langeb kaheni, ja lõpetada söömise, kui näidik jõuab seitsmeni. Enne skaalal kaheni jõudmist süües on oht seedetsükkel katkestada. Skaalal seitsmest üle söömine omakorda toob liigselt energia olulistest füsioloogilistest ülesannetest kõrvale, sinu seedesüsteemi, et hakkama saada liigse toidu kogusega. See on jba ülesöömine. Peale kaalutõusu suurendab ülesöömine ka kehas vabade radikaalide tootmist, mis omakorda kiirendab vananemisprotsessi. Kui väldite ülesöömist, saab keha vajaliku kätte ilma seedimise ülekoormamiseta ja tarbetute kaloriteta.

4. Ärge tarvitage külmi toite ja jooke

Seedimise tuli, tuntud kui agni, on füüsilise ja energeetilise keha seedejõud. Ideaalselt toimivana on see kuum ja võimeline alati seedima toitu ja ka sinu mõtteid, emotsioone ja kogemusi. Oma seedetule hoidmiseks on vaja vältida agni kahjustamist jääkülmade toitude ja jookidega. Kõikide kehatüüpide agnid võivad kahjustuda, kui tarbida tihti külma toitu või jooke. Eelkõige peaksid sellest hoiduma Vata ja Kapha tüüpi inimesed samas kui Pitta võib teatud perioodidel tarvitada jahedaid (kuid mitte liiga külmasid) jooke ja toite. Sel viisil hoiate oma seedimisvõime tugevana.

Ajurveeda soovitused kevadeks

Hooaja soovitused

Ajurveeda soovitused sügiseks

Hooaja soovitused

Ajurveeda soovitused talveks

Hooaja soovitused